Фени со висок лет преку Охрид до полуфинале во Купот - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Фени со висок лет преку Охрид до полуфинале во Купот

Фени со висок лет преку Охрид до полуфинале во Купот

Фени Индустри на убедлив начин стигна до полуфиналето во Купот на Македонија, славејќи во втората четвртфинална пресметка против Охрид АВ со 112-69  (24-12,28-19,34-20,26-18).

Домашните кошаркари во својата сала во Кавадарци доминантно го почнаа дуелот, максимално агресивно уште од првата минута, па веќе по првата четвртина беше јасно кој ќе ја однесе победата.

Во продолжението само засилено се зголемуваше разликата за на крајот конечна победа од 43 поени разлика (112-69) против охриѓани.

feni so ohrid

Најдобар поединец во редовите на Фени беше Чешковиќ со 20 постигнати поени, 18 поени постигна Николовски, а 14 поени – Пајиќ. Во поразениот тим Американецот Брукс беше единствен расположен за игра со постигнати 37 поени, плус и 10 скока и 5 асистенции, а Михајловски го заврши натпреварот со 13 поени.

Прв полуфиналист во Купот на Македонија е Карпош Соколи, кој претходно славеше против Вардар.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.