Фетел ја пропушта „Трката на шампионите“ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Фетел ја пропушта „Трката на шампионите“

Фетел ја пропушта „Трката на шампионите“

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, го откажа настапот на „Трката на шампионите“ во јануари 2018, на која е еден од најредовните учесници уште од 2009 година. Наместо тоа, Германецот целосно ќе се посвети на  подготовките за следната сезона и ќе биде фокусиран на стимулаторите на Ферари.

„Целта ми е да го однесам Ферари на врвот. Мислам дека ќе биде извонредно ако ја донесам титулата во Маранело, онака како што тоа го направи Михаел Шумахер. Тој се уште за мене е инспирација“ – откри Себастијан Фетел.

Следното издание на „Трката на шампионите“ во јануари 2018 година, за прв пат ќе се одржи во Саудиска Арабија.

Во сите досегашни настапи на оваа престижна трка во мотоспортот, Фетел завршувал со индивидуална или со тимска титула. Минатата сезона тој сам ја освои клупската титула „Куп на нациите“ откако неговиот тимски колега, Паскал Верлејн се повреди. Претходните шест титули за Германија во „Купот на нациите“ пак беа освоени од тимот на Себастијан Фетел и Михаел Шумахер.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.