Фетел стигна до пол-позицијата во Мексико - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

Фетел стигна до пол-позицијата во Мексико

Фетел стигна до пол-позицијата во Мексико

Себастијан Фетел дефинитивно е решен да не се откаже до самиот крај од трката за титулата во Формула 1 шампионатот. Иако шансите му се сведени на теорија, Германецот денеска возеше извонредно на официјалните квалификации за ГН на Мексико, па сосема заслужено утрешната трка ќе ја почне од пол-позицијата.

За Фетел ова ќе биде јубилејна 50. пол-позиција во неговата кариера, веднаш до него ќе стартува Ферстапен во Ред Бул, додека лидерот Луис Хамилтон утрешната трка ќе ја почне од третото место, пред својот тимски колега Валтери Ботас и Кими Раиконен.

Хамилтон има удобна предност на врвот на табелата во генералниот пласман со 331 бод, пред Фетел со 265 и Валтери Ботас со 244 бода.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.