Филип Јиха му кажа збогум на ракометот - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35
Кошарка
10/12/2017 18:43

Филип Јиха му кажа збогум на ракометот

Филип Јиха му кажа збогум на ракометот

Чешкиот ракометар Филип Јиха и дефинитивно заминува во пензија. Неколку дена откако беше објавено дека ја напушта Барселона, тој и официјално се збогува со активното играње ракомет. Причините се јасни, веќе образложени и при заминувањето од Барселона, дека неговото тело не може веќе да ги издржи напорите на професионалниот ракомет, а многубројните повреди си го сторија своето.

35-годишниот чешки ракометар во 2010 година беше избран за најдобар во светот, а со германскиот клуб Кил освои две титутли во Лигата на шампионите. Последен клуб во неговата кариера е Барселона.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.