Филип Талески најдобар лев бек во Ц и Д групите во ЛШ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Филип Талески најдобар лев бек во Ц и Д групите во ЛШ

Филип Талески најдобар лев бек во Ц и Д групите во ЛШ

Филип Талески доби уште едно убаво признание за успешните настапи во Лигата на шампионите во дресот на Металург. Македонскиот репрезентативец кој на полусезоната се пресели од Металург во Рајн Некар Левен, е избран за најдобар лев бек во идеалниот состав на играчи што настапуваа во екипите од Ц и Д групите во Лигата на шампионите.

На девет натпревари од групната фаза во ЛШ, Талески постигна 41 гол. На неколку натпревари беше лидер во нападот на Металург. Посебно се истакна во дуелот од првото коло против Елверум на кој 20-годишниот бек сам му донесе победа на Металург постигнувајќи 13 од вкупните 18 гола на својот тим (18-17). Двоцифрен учинок, Талески имаше и во победата против Татран Прешов (26-20) кога постигна 10 гола.

Во најдобриот состав од Ц и Д групата се: голман: Сирил Думулин (Нант), лево крило: Магнус Браминг (Холтесбро), лев бек: Филип Талески (Металург/ РНЛ), среден бек: Николас Клер (Нант), десен бек: Јуре Доленец (Монпелје), десно крило: Давид Балагер (Нант), пикер: Лудовик Фабрегас (Монпелје)

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.