Фудбалер на Партизан се расплака на терен поради расистички навреди (ВИДЕО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Фудбалер на Партизан се расплака на терен поради расистички навреди (ВИДЕО)

Фудбалер на Партизан се расплака на терен поради расистички навреди (ВИДЕО)

Бразилецот од редовите на српскиот клуб Партизан, Евертон Луиз, имаше тешко попладне на „Бањица“ откако беше навредуван на расистичка основа од фановите на домашниот тим Рад. Навредливите слогани од навивачката група „Јунајтед Форс“ не престанаа во текот на целиот меч, а тоа беше и повод за инцидент меѓу двете екипи. Евертон се затрча кон трибината со домашните фанови, а потоа настана и мешаница…

„Навивачите на Рад скандираа непристојно во текот на мечот, а сите знаеме дека Евертон имаше ’краток фитиљ’. Не видов кога се затрчал кон нивната трибина по последниот свиреж на судијата, затоа што ја славев победата и се поздравував со фудбалерите на Рад, Но, навистина е жално. Почна да плаче уште на теренот. И тој е човек, како и сите ние. Не е важна расата. Секој се бори на теренот за својот тим и за себе“, изјави Бојан Остојиќ, фудбалерот на Партизан по овој немил настан.


Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.