Футсал - репрезентацијата ќе тестира со Хрватска - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Футсал – репрезентацијата ќе тестира со Хрватска

Футсал – репрезентацијата ќе тестира со Хрватска

Mакедонската футсал репрезентација во претстојниот период ќе одигра три контролни средби со репрезентацијата на Хрватска. Термините за нивното одигрување се 24. и 26. март во спортска сала „Гемиџии“ во Велес со почеток во 19 часот. Натреварот во Скопје е од затворен тип. Истиот ќе се одигра во спортскиот центар „Форца“ на 25. март и ќе започне во 17 часот.

Овие натпревари би требало да бидат искористени како „генерална проба“ пред квалификацискиот турнир во Алмати (Казахстан) од 4. до 11. април. Покрај една од најдобрите футсал репрезентации во Европа, домаќинот Казахстан и нашиот национален тим на квалификацискиот турнир ќе настапат уште Чешка и Данска.

На списокот на селекторот Иван Божовиќ за овие три натпревари се повикани следните фудбалери: Антонио Петровски, Илчо Удовалиев, Влатко Петровски, Леонид Ристановски, Зоран Левески, Ферид Агуши, Даниел Де Соуза, Игор Леовски, Мартин Тодоровски, Драган Петровиќ, Таулант Исмаили, Адријан Мицевски, Садат Зибери, Александар Глигоров, Иван Крстевски и Еркан Сефари.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.