Гатузо брутално искрен: Поради Пирло сакав да ја сменам професијата - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Гатузо брутално искрен: Поради Пирло сакав да ја сменам професијата

Гатузо брутално искрен: Поради Пирло сакав да ја сменам професијата

Андреа Пирло по објавата за завршувањето на кариерата добива комплименти од сите страни, но најконкретен и најискрен вообичаено е Џенаро Гатузо, фудбалерот кој имаше можност да игра крај Пирло и во дресот на Милан и во италијанската репрезентација.

Тој за италијанското „Радио 24“ даде кратка изјава за величината на Пирло, не криејќи го воодушевувањето од својот поранешен соиграч.

Кога дојдов и кога го видов Пирло како игра, прво што помислив е дека можеби треба да си ја променам професијата биддејќи никогаш нема да можам да бидам како него. Никој не може да говори за Пирло повеќе од мене, трениравме заедно уште од 15-годишна возраст и потоа долго време игравме еден крај друг. Тој беше „ѕвер“, имаше буквално се што треба да има еден врвен фудбалер, затоа и играше до 38-годишна возраст. Не зборуваме само за головите и асистенциите, туку за целокупниот придонес за екипата и за соиграчите, можам да кажам дека премногу ми помогна во мојата кариера“ – изјави Гатузо.

Тој воедно откри и дека Пирло бил еден од најзабавните соиграчи крај кои настапувал во кариерата.

Беше неверојатен, секогаш знаеше да се шегува со остатокот од тимот. Можам да кажам дека го удирав повеќе отколку што тоа го правеше Бад Спенсер со Теренс Хил“ – коментира Џенаро Гатузо.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.