Георгиевски го потопи шампионот на Романија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Георгиевски го потопи шампионот на Романија

Георгиевски го потопи шампионот на Романија

ЧСМ Букурешт славеше во големата дерби пресметка со Динамо Букурешт со убедливи 33-20, меч во кој македонскиот репрезентативец Гоце Георгиевски имаше главна улога. Шампионот Динамо во првото полувреме добро му парираше на тимот на Георгиевски што заврши со резултат 16-13, за потоа ЧСМ во вторите 30 минути да го збршише лидерот на табелата.

Токму македонското десно крило беше клучен играч на овој дерби дуел, постигнувајќи шест гола од исто толку обиди. За ЧСМ ова беше четврта победа (трета во низа) сезонава, со што се искачи на четвртото место на табелата. Лидер останува Динамо Букурешт, за кого ова беше прв пораз по шесте победи во низа од стартот на новата сезона во романското првенство.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.