Ѓер ги чува најдобрите: Грот потпиша до 2019 година - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
30/03/2017 14:48
Фудбал
30/03/2017 14:31
Фудбал
30/03/2017 10:28
Интервју
29/03/2017 16:15

Ѓер ги чува најдобрите: Грот потпиша до 2019 година

Ѓер ги чува најдобрите: Грот потпиша до 2019 година

Раководството на Ѓер минатото лето ја ангажираше Нора Мерк како суперзасилување, а челниците на унгарскиот гигант сега погледите ги насочија кон задржување на актуелниот играчки кадар.

Прва на „приоритетната листа“ во 2017 година беше холандската репрезентативка Корнелиа Грот, која ги разреши сите дилеми околу својата иднина потпишувајќи нов договор што ќе биде со важност до 2019 година. Грот беше извонредна на последното Европско Првенство во Шведска, каде се закити со МВП наградата, со што го привлече вниманието на неколку аспиранти за највисок пласман во ЛШ.

Сепак, челниците на Ѓер реагираа благовремено, експресно ги договорија условите за соработка, осигурувајќи се дека Грот и во иднина ќе биде една од клучните ракометарки во нивниот тим.

Претходно, во 2016 нови договори со Ѓер потпишаа и норвешката голманка Кари Гримзбо, како и Ивет Брох, Јана Кнедликова и Бони Бернадет.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.