Го видовте ли ремек-делото на Нејмар (видео)

Нејмар цел живот ќе го памети домашното деби во дресот на ПСЖ, откако Бразилецот одигра неверојатен прв меч на „Паркот на принцовите“, предводејќи го својот тим до убедлива победа од 6-2 над екипата на Тулуз.

Најскапиот светски фудбалер го заврши мечот со два гола, две асистенции и еден изнуден пенал, но најдобар потег дефинитивно беше последниот погодок во судиското продолжение. Нејмар прифати топка во противничкиот шеснаесетник, а потоа на волшебен начин се ослободи од неколку противнички фудбалери пред да го матира гостинскиот голман.Neymar 2nd GOAL – Paris SG 6-2 Toulouse 20… by juniorrosenfeld

Само неколку минути претходно бразилскиот генијалец имаше и фантастична асистенција, кога од корнер забележа дека противниците бавно ја местат одбраната, набрзина нафрли до Курзава, кој со ножички постигна еврогол.

5-2 Layvin Kurzawa Goal France Ligue 1 – 20… by billiemccarroll

Што се однесува до натпреварот, мора да се истакне дека ПСЖ по 60. минута играше со играч помалку по црвениот картон на Марко Верати. Во тој момент резултатот гласеше 2-1, но со десет играчи на теренот „светците“ постигнаа уште четири погодоци.