Ѓоковиќ и Надал без мака до четвртфиналето во Рим - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 19:24
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52

Ѓоковиќ и Надал без мака до четвртфиналето во Рим

Ѓоковиќ и Надал без мака до четвртфиналето во Рим

Денешните осминафинални дуели на мастерс-турнирот во Рим не донесоа поголеми изненадувања, па така двајцата главни фаворити Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал стигнаа до пласман во четвртфиналето.

Ѓоковиќ за противник го имаше Баутиста Агут, меч на кој српскиот тенисер целосно доминираше и стигна до лесна победа од 6-4, 6-4. Србинот за следен противник ќе го има Дел Потро, кој денеска го совлада Кеи Нишикори.

Рафаел Надал продолжи со импресивни игри на земјена подлога, лесно славејќи над Џек Сок од САД со 2-0 во сетови (6-4, 6-4). Шпанецот во следната рунда ќе се сретне со Доминик Тием од Австрија, кого пред само неколку дена го совлада во големото финале во Мадрид.

Џон Иснер денеска го елиминираше Стен Вавринка со 2-0 во сетови, а со добра игра изненади и Марин Чилиќ, кој го совлада Давид Гофан од Белгија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.