Голден стејт го „потопи“ Сан Антонио во вториот меч од финалето на Западот - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
23/09/2017 15:05
Кошарка
23/09/2017 14:52
Фудбал
23/09/2017 12:57
Ракомет
22/09/2017 19:52

Голден стејт го „потопи“ Сан Антонио во вториот меч од финалето на Западот

Голден стејт го „потопи“ Сан Антонио во вториот меч од финалето на Западот

Кошаркарите на Голден стејт го поразија на домашен терен Сан Антонио со 136-100 во вториот меч од финалето на Западната конференција, сега поведувајќи со 2-0 во серијата.

Вориорси ја оправдаа фаворитската улога на овој меч, во кој Сан Антонио играше без повредениот Каваи Леонард што беше огромна олеснителна околност за домашните.

Првиот период Голден стејт го доби со 33-16, втората четвртина ја добија со 39-28 и веќе се беше јасно околу победникот на мечот. На крајот разликата беше неверојатни +36 поени.

Најефикасен во победничкиот тим беше Стеф Кари со 29 поени, додека Дурант запиша 16 поени. Кај Спарси најдобар беше Симонс со 22 поени.

Следниот меч во серијата се игра в сабота, во Сан Антонио.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.