Голем „брејк“: Антиќ и другарите ја освоија Атина - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
20/08/2017 18:54
Кошарка
20/08/2017 14:14
Кошарка
19/08/2017 23:06
Кошарка
19/08/2017 22:06

Голем „брејк“: Антиќ и другарите ја освоија Атина

Голем „брејк“: Антиќ и другарите ја освоија Атина

Фенербахче значитечно си ги зголеми шансите за пласман на фајналфорот од Евролигата откако тимот на нашиот Перо Антиќ вечерва славеше на гостувањето против Панатинаикос со 58-71, одземајќи му ја на грчкиот тим предноста ан домашниот терен во оваа четвртфинална серија. Иако против себе ја имаа традицијата која велеше дека ги загубиле последните десет меча на гостински терен против ПАО, кошаркарите на Фенер одиграа фанатична одбрана, неутрализирајќи ги главните оружја на противникот и на крајот заслужено радувајќи се на победата.

Успехот е уште поголем ако се знае дека Панатинаикос доминираше во првото полувреме, а грчкиот состав на почетокот од третата четвртина имаше и огромни 16 поени предност (44-28). Тогаш избраниците на Жељко Обрадовиќ влегоа во ритам, најпрвин ја стопија предноста на противникот, за потоа со фанатична одбрана во последниот период (пет примени поени во првите осум минути) и самите да стигнат до двоцифрена позитива, за конечен триумф од 58-71.

Перо Антиќ мина на теренот само две секунди, а најефикасни кај Фенербахче беа Богдановиќ со 23 и Калиниќ со 16 поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.