Големи промени во НБА: Нема веќе Исток против Запад на „Ол-стар“ мечот - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Големи промени во НБА: Нема веќе Исток против Запад на „Ол-стар“ мечот

Големи промени во НБА: Нема веќе Исток против Запад на „Ол-стар“ мечот

Кошаркарската асоцијација на САД го направи првиот чекор кон укинување на конференциската поделба во НБА, па затоа „Ол-стар“ тимовите повеќе нема да ги носат имињата „Исток“, односно „Запад“.

„Ол-стар“ викендот од НБА-лигата се одржува секој фебруари месец уште од 1951. година, играчите се одбрани преку гласање на фановите. Секој љубител на кошарката досега имаше право да гласа кои кошаркари ќе бидат носители на дивизиите, односно првата петорка, додека резервите беа одбирани од тренерите.

Принцинот на одбирање играчи останува ист, навивачите ќе одбираат со гласање, но двајцата кошаркари кои ќе имаат најмногу гласови ќе бидат капитени на тимовите и секој ќе ја составува својата петорка. За пополнување на клупата, тренерите и натаму ќе имаат право да селектираат играчи по свој избор.

Натпреварот ќе биде и од хуманитарен карактер. Двете екипи ќе имаат право да одберат организација од градот-домаќин (оваа година е Лос Анџелес) на која ќе ги доделат паричните средства заработени од продажбата на влезници.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.