Ѓорѓевиќ пресече: Марјановиќ ќе игра за Србија на Евробаскет 2017 - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Останато
22/10/2017 20:35
Останато
22/10/2017 16:31
Фудбал
22/10/2017 16:26
Фудбал
22/10/2017 14:17

Ѓорѓевиќ пресече: Марјановиќ ќе игра за Србија на Евробаскет 2017

Ѓорѓевиќ пресече: Марјановиќ ќе игра за Србија на Евробаскет 2017

Србија ќе биде посилна за Бобан Марјановиќ за претстојниот Евробаскет 2017, откриваат медиумите од нашиот северен сосед. Селекторот Александар Ѓорѓевиќ се уште не го соопштил списокот на играчи за стартот на подготовките, но тој веќе им открил на новинарите дека Марјановиќ ќе добие шанса за настап и искупување, откако српскиот џин не настапи на последното Европско Првенство поради наводна повреда, како и на Олимписките Игри во Рио де Жанеињо, бидејќи во тој период требаше да потпише мегадоговор со Детроит пистонс.

Ѓорѓевиќ лани беше бесен на екс-играчот на Црвена звезда и порачуваше дека тој нема да биде во составот во блиска иднина, но ситуацијата се промени откако Никола Јокиќ сега стана неизвесен за настап на европскиот шампионат. Извонредниот центар би сакал летово да остане во САД за да напредува на физички план, на тоа инсистира и неговиот клуб Денвер нагетс, па стручниот штаб од таа причина реши да му даде нова шанса на Марјановиќ, за затворање на „дупката во рекетот“.

Србија е дел од групата Д на Евробаскет 2017, заедно со селекциите на Турција, Русија, Белгија, Латвија и Велика Британија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.