Гудмундсон: Македонија е многу силна селекција - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Гудмундсон: Македонија е многу силна селекција

Гудмундсон: Македонија е многу силна селекција

Македонија за само еден гол (30-29) остана покуса од Исланд на гостувањето во Рејкјавик, иако прикажа навистина квалитетна игра и ги намачи домаќините во квалификацискиот меч за пласман на ЕП. Го признава тоа и Олафур Гудмундсон, десниот бек на исландската ракометна репрезентација, кој беше најефикасен во противничкиот состав со седум постигнати гола.

„Најважно е што нашите амбиции за пласман на ЕП се уште се живи. Успеавме да победиме една навистина квалитетна селекција. Долго време се обидувавме да го скршиме нивниот отпор, но Македонците играа одлично се до самиот крај. Можеби посакувавме и победа изразена со повеќе голови разлика, повеќе од тоа што ние загубивме во Скопје, но математиките секогаш не излегуваат и на терен. Сепак, победата е многу важна за нас, а Македонија е репрезентација за респект“, изјави Олафур Гудмундсон за исландските медиуми.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.