Хајнс не дозволи изненадување во Москва - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Хајнс не дозволи изненадување во Москва

Хајнс не дозволи изненадување во Москва

ЦСКА Москва поведе со 2-0 во четвртфиналната серија против Басконија, откако актуелниот европски првак повторно налета на сериозен отпор од шпанскиот претставник, но сепак најде начин да стигне до победата. Рускиот првак на крајот триумфираше до минимални 84-82, благодарение на поените на Кајл Хајнс на една секунда до крајот на натпреварот, по што сега на тимот на тренерот Итудис му е потребна само уште една победа на следните три меча за да дојде до билет за Ф4 турнирот во Истанбул.

Во меч кој многу наликуваше на првата пресметка од пред два дена, ЦСКА во неколку наврати стигнуваше до солидно водство, но гостите од Шпанија покажуваа фантастичен карактер и успеваа да се вратат. На три минути до крајот домаќините водеа со девет поени разлика (77-68), но Басконија направи огромен камбек и со тројката на Бобуа на 14 секунди до крајот израмни на 82-82 ЦСКА го имаше последниот напад, но откако Теодосиќ промаши на вистинското место се најде Хајнс, кој изнуди лична грешка, по што со две слободни фрлања на една секунда до крајот му ја донесе победата на актуелниот шампион на Европа.

Теодосиќ беше најефиксен кај ЦСКА Москва со 16 поени, пред Хајнс и Де Коло со по десет, додека прв стрелец на натпреварот беше гостинскиот плејмејкер Бобуа со 21 поен.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.