Хамилтон „доброволно“ ги тестира новите гуми на „Пирели“ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Хамилтон „доброволно“ ги тестира новите гуми на „Пирели“

Хамилтон  „доброволно“ ги  тестира новите гуми на „Пирели“

Лидерот во Ф1 шампионатот во генералниот пласман на возачи, Луис Хамилтон, сам изразил желба да ги тестира новите пневматици на „Пирели“ за 2018 година. Според зборовите на Хамилтон, тој се пријавил како „доброволец“ за новите тестови и најавува нов пристап во подготовките за новата сезона.

„Првите тестови ќе ги направам овој викенд, што е малку необично за мене бидејќи јас не сум тест возач. Јас сам се понудив да го направам тоа и со нетрпение ги очекувам тестовите“ – изјави возачот на Мерцедес.

Луис Хамилтон е познат по тоа дека не ги сака неофицијалните тестови. Минатата сезона тој воопшто не учествуваше во разработувањето на новите пошироки пневматици, за разлика од Себастијан Фетел кој беше активно вклучен и извозе најмногу километри пред стартот на сезоната

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.