Хамилтон е шампион во Ф1, судир со Фетел во првиот круг во Мексико - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Хамилтон е шампион во Ф1, судир со Фетел во првиот круг во Мексико

Хамилтон е шампион во Ф1, судир со Фетел во првиот круг во Мексико

Луис Хамилтон ќе ја освои четвртата титула светски шампион во Формула 1, без оглед на слабиот пласман на трката за Големата Награда на Мексико. Макс Ферстапен стигна до својата трета победа во кариерата, но она што е најзначајно по денешната трка е што Хамилтон и дефинитивно се закити со титулата, откако Себатијан Фетел не се вмеша во битката за победа, па Германецот нема никакви шанси на последните трки да ја стигне нефативата во однос на британскиот возач.

start meksiko

Трката почна максимално драматично, Ферстапен веднаш го мина лидерот Фетел, кој пак во вториот свиок имаше судир со Луис Хамилтон. Британецот се пожали на дупната гума и кога се врати на патеката беше последен, но од судирот настрада и болидот на Фетел, кој мораше да замине во „бокс“ и загуби драгоцено време. Германецот по враќањето на патеката ги минуваше еден по еден ривалите, но не успеа да стигне до место на подиумот, што ќе значеше останување во игра за титулата во генералниот пласман. Тој на крајот мораше да се задоволи само со четвртото место, па Хамилтон без оглед на својот пласман на деветтата позиција има недостижна предност во однос на Германецот.

Што се однесува до денешната трка, на неа победи Ферстапен во болидот на Ред бул, пред Валтери Ботас во Мерцедес, Кими Раиконен и Фетел во Ферари, па Окон, Строл, Перез, Магнусен, Хамилтон и Алонсо.

 

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.