Хамилтон ја освои Монца - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Хамилтон ја освои Монца

Хамилтон ја освои Монца

Британскиот возач Луис Хамилтон е победник на трката во Монца за ГН на Италија. Тоа е 59.триумф за него во кариерата, со кој успеа да избие и на првото место во генералниот поредок со 238 бода, три повеќе од Себастијан Фетел.

Валтери Ботас заврши на втората позиција, а Германецот Фетел се искачи на подиумот како третопласиран. Рикијардо имаше одлична трка и со напредок од дури 12 позиции во однос на стартот, на крајот заврши на четвртото место, пред Кими Раиконен.

Денешната трка сепак мина во многу подобри услови од вчерашните квалификации, кои беа проследени со силен дожд и многу проблеми за возачите.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.