Хамилтон може да стане шампион на три трки пред крај на Ф1 шампионатот - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Хамилтон може да стане шампион на три трки пред крај на Ф1 шампионатот

Хамилтон може да стане шампион на три трки пред крај на Ф1 шампионатот

По победата на трката за ГН на Јапонија, Луис Хамилтон се издвои на лидерската позиција во генералниот пласман на возачи со убедлива предност од 59 бода. Проблемите во Ферари и отпаѓањето на главниот конкурент, Себастијан Фетел, уште на стартот на трката, само му го олеснија патот на Хамилтон до новата шампионска титула.

Возачот на Мерцедес, сега може да ја обезбеди титулата веќе на следната трка за ГН на САД, на три трки пред крај на шампионатот. Фетел останува со математички шанси, но според последните два настапи, титулата е се подалечна за возачот на Ферари.

Хамилтон ја има првата „меч топка“ на 22 октомври во Остин. Британецот ќе ја освои шампионската титула на трката за ГН на САД ако заврши прв или втор, и тоа:

        -Хамилтон е шампион ако победи на трката за ГН на САД, а Фетел не успее да се пласира на едно од првите шест места.

         -Хамилтон е шампион, ако заврши втор на трката за ГН на САД, а Фетел не успее да стигне понапред од деветата позиција.

Доколку пак Луис Хамилтон заврши на третата позиција или под тој пласман, тогаш втора шанса за титулата ќе брка на следната трка вио Мексико на 29 октомври.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.