Хамилтон си „царува“ дома на Силверстоун - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Хамилтон си „царува“ дома на Силверстоун

Хамилтон си „царува“ дома на Силверстоун

Британскиот возач Луис Хамилтон е победник на трката за ГН на Велика Британија што се возеше на патеката „Силверстоун“. Тој беше доминантен пред домашните гледачи и максимално ја искористи пол – позицијата, доаѓајќи до петтиот триумф на оваа патека, а четврти последователен.

На второто место стигна Валтери Ботас, кој стартуваше како деветти, но возеше одлично и успеа да ги мине Фетел и Раиконен, кои имаа многу проблеми со пневматиците во самиот финиш. Третото место му припадна на Кими Раиконен, а четврти беше Верстапен. Рикијардо го освои петтото место, а Хулкенберг беше шести.

fetel problemi

Себастијан Фетел имаше голем пех и на крајот заврши на седмата позиција, па сега има само еден бод предност, 177 наспроти 176, во генералниот пласман во однос на Луис Хамилтон.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.