Храбро до крај - некогаш е важно и како се губи (фотогалерија) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Храбро до крај – некогаш е важно и како се губи (фотогалерија)

Храбро до крај – некогаш е важно и како се губи (фотогалерија)

Без оглед на скриениот оптимизам во пресрет на ова ЕП, на сите им беше јасно каков ривал имаме на стартот во Гдиња. Саул Нигез со еврогол покажа зошто е фудбалер со најголема вредност на шампионатот, Асенсио со хет-трик јасно стави до знаење за каков потенцијал станува збор, Деулофеу стана најдобар стрелец во историјата на шпанската младинска репрезентација…

А Македонија… Македонија го покажа на Европа она што ние го знаевме за нашите младинци. Дека се ЕКИПА, во која владее силен тимски дух, состав предводен од храбар тренер подготвен да се надигрува со секого. Да не беше таквиот пристап можеби поразот немаше да биде толку убедлив, но и општиот впечаток немаше да биде толку позитивен.

Некогаш е важно и како ќе се загуби, особено од поквалитетните од себе, а Македонија вечерва загуби достоинствено и храбро. Затоа, овие 5-0 треба што поскоро да се „избришат“ од спомените на репрезентативците, за да во преден план излезат позитивните работи, пред следните предизвици во Полска почнувајќи од дуелот во вторник со Србија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.