Хуан Мата од следната сезона на „Сантијаго Бернабеу“? - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 14:58
Кошарка
19/11/2017 12:33
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59

Хуан Мата од следната сезона на „Сантијаго Бернабеу“?

Хуан Мата од следната сезона на „Сантијаго Бернабеу“?

Соработката на Хуан Мата со Манчестер јунајтед може да заврши следното лето доколку Шпанецот не го обнови договорот со клубот од „Олд трафорд“ и стане слободен играч, а Реал Мадрид ќе се обиде да ја искористи ситуацијата и да го доведе во своите редови без обештетување. Реализирањето на овој трансфер би значело и враќање на Мата во редовите на Реал, 10 години откако го напушти клубот.

Но, Мурињо може да ги расипе плановите на „кралскиот“ клуб бидејќи размислува да се ослободи од Мата уште во јануари, само за Јунајтед да извлече каква таква заработка, знаејќи дека во 2014 година за неговите услуги исплатија 45 милиони евра на Челси.

29-годишниот плејмејкер иако стандарден во почетниот состав на повеќето натпревари сезонава, речиси и да не доигрува до последната минута. На важните пресметки против Ливепрул и Тотенхем беше на клупа, додека на гостувањето на „Стемфорд бриџ“ против својот поранешен клуб Челси, не се најде меѓу 18. фудбалери кои му беа на располагање Мурињо, со што се зголемуваат шпекулациите околу неговото заминување.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.