Иџе без место на подиумот на првата трка во Португалија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Иџе без место на подиумот на првата трка во Португалија

Иџе без место на подиумот на првата трка во Португалија

Игор Стефановски Иџе го освои четвртото место на првата од двете трки што денеска ќе се возат на патеката Вила Реал во Португалија, во рамките од ЕТЦЦ шампионатот.

„Летечкиот Македонец“ не можеше да се носи со водечките Петр Фулин и Норберт Наѓ, но Стефановски беше многу близу до третата позиција и место на победничкиот подиум. Сепак, во претпоследниот круг дојде до судир меѓу него и Хозе Родригез, по што Родригез го мина Иџе и ја заврши трката како третопласиран, додека Стефановски мораше да се задоволси со петтата позиција.

Стјуардите на трката најавија дека овој инцидент ќе биде дополнително прегледуван, па не се исклучува можност Иџе дополнително да биде вратен на третото место. Втората трка ќе се вози со почеток во 13.50 часот.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.