Иџе Стефановски со македонски тим во новата сезона од ЕТЦЦ (ФОТО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Останато
22/10/2017 20:35
Останато
22/10/2017 16:31
Фудбал
22/10/2017 16:26
Фудбал
22/10/2017 14:17

Иџе Стефановски со македонски тим во новата сезона од ЕТЦЦ (ФОТО)

Иџе Стефановски со македонски тим во новата сезона од ЕТЦЦ (ФОТО)

Двојниот европски првак на ридски патеки, македонскиот возач Игор Стефановски Иџе вечерва го промовираше својот македонски тим, со кој ќе атакува на највисок пласман во новата сезона на Европскиот шампионат на кружни патеки (ЕТЦЦ). Со својот тим „Стефановски“, нашиот возач верува дека ќе бележи многу успеси и во новата сезона, како што и ја заврши минатата, со триумф и интонирање на македонската химна на Имола.

idze stefanovski promocija 6

„Го претставуваме новиот македонски тим „Стефановски“ со кој верувам дека во новата сезона ќе атакувам на уште подобар пласман. Ќе биде тешко, но од друга страна и многу полесно за мене, затоа што зад мене ќе стои цел тим. Се надевам дека и овојпат нема да ги разочарам моите фанови и дека ќе бележиме резултати за почит“, изјави Игор Стефановски Иџе, откривајќи го и автомобилот со кој ќе настапува во новата сезона.

idze stefanovski promocija 2

Сезоната во ЕТЦЦ почнува на 28.април во Монца, Италија, а потоа ќе има уште пет трки: Хунгароринг, Унгарија (12-14 мај), Нирбургринг, Германија (25-27 мај), Вила Реал, Португалија (23-25 јуни), Золдер, Белгија (15-17 септември), Мост, Чешка (6-8 октомври).

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.