Илиевски: Блокотехна не се базира на поединци, туку на силен колектив - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 21:29
Кошарка
19/11/2017 20:35
Фудбал
19/11/2017 19:59
Фудбал
19/11/2017 19:09

Илиевски: Блокотехна не се базира на поединци, туку на силен колектив

Илиевски: Блокотехна не се базира на поединци, туку на силен колектив

Блокотехна тргна одлично на стартот од новата сезона, бележејќи три убедливи победи во домашното првенство, надополнети со два триумфи во БИБЛ. Тимот од Гевгелија делува скромно, потенцирајќи дека не брка трофеи во својата дебитантска сезона, но факт е дека тренерот Илиевски умешно состави квалитетен тим, од играчите кои лани настапуваа во Втората лига за Радовиш, надополнети со квалитетни странски засилувања.

Сметам дека еден од факторите за нашиот одличен старт се квалитетните пријателски натпревари во подготвителниот период. Одработивме квалитетни подготовки и тоа сега ни носи резултат, без оглед на проблемите со повредите на стартот од сезоната, пред се оние на Цветковски и на Казарновски. Нема посебна тајна, напорно работиме и не се базираме на поединци, туку сите се посветени на колективот и на тимскиот резултат“ – изјавува тренерот Марјан Илиевски.

Блокотехна денеска се соочува со првиот посериозен предизвик, на гостувањето во Софија против Левски во рамките од БИБЛ-лигата.

Се среќаваме со екипа што игра добра кошарка, пред се на домашен терен. Сметам дека квалитетот е прилично израмнет, тие ќе сакаат да доминираат пред своите гледачи, а наша цел е како и на сите досегашни дуели да покажеме дека сакаме да победуваме“ – истакнува Илиевски во пресрет на денешниот дуел.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.