ИН МЕМОРИАМ: Јован Раичковиќ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
19/09/2017 18:29
Фудбал
19/09/2017 12:25
Фудбал
19/09/2017 11:51
Фудбал
19/09/2017 11:20

ИН МЕМОРИАМ: Јован Раичковиќ

ИН МЕМОРИАМ: Јован Раичковиќ

Во Скопје денеска, по кратко боледување, почина еден од најголемите спортски работници во Македонија, во гимнастичкиот спорт, Јован Раичковиќ.

Раичковиќ повеќе од 50 години беше еден од највлијателните личности во гимнастичкиот спорт во Македонија и на Балканот. Беше селектор на женската гимнастичка репрезентација на поранешна СФРЈ, а потоа и долгогодишен селектор на македонската гимнастичка селекција.

Комеморацијата за Јован Раичковиќ ќе се одржи утре од 10 часот во салата на Партизан 3 – „Орце Николов“ во Градскиот парк, а погребот е од 11 до 12 часот на градските гробишта Бутел во Скопје.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.