Италијанецот Ваноли ќе биде нов селектор на Косово - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Италијанецот Ваноли ќе биде нов селектор на Косово

Италијанецот Ваноли ќе биде нов селектор на Косово

Италијанскиот стратег Родолфо Ваноли ќе биде нов селектор на фудбалската репрезентација на Косово. Тој за медиумите во својата земја потврди дека прифатил да седне на клупата на косовската репрезентација и да ја предводи во наредните две години.

„Ја прифатив понудата на федерацијата на Косово, но со одредени услови. Разговарав со одредени играчи и тие ме уверија дека се подготвени да дадат свој максимален придонес за селекцијата да се подигне на едно повисоко ниво“, изјави Ваноли.

Тој е тренер на словенечкиот Заврч, а во кариерата ги има водено и Лугано, Белинцона, Копер и Олимпија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.