Избран од Јута на НБА-драфтот, ќе дебитира против МЗТ во АБА-лигата - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Коментари
25/09/2017 12:12
Фудбал
25/09/2017 11:31
Фудбал
25/09/2017 11:43
Ракомет
25/09/2017 9:58

Избран од Јута на НБА-драфтот, ќе дебитира против МЗТ во АБА-лигата

Избран од Јута на НБА-драфтот, ќе дебитира против МЗТ во АБА-лигата

Најџел Вилијамс Гос е новиот плејмејкер на Партизан, откако одличниот американски кошаркар синоќа потпиша двогодишен договор со белградските „црно-бели“.

Станува збор за исклучително талентиран играч, кој лани го предводеше тимот на Гонзага до финалето од НЦАА-лигата. Тој имаше просек од 16,8 поени, шест скокови и 4,7 асистенции по натпревар, па неслучајно беше дел и од НБА-драфтот, каде како 55. пик беше избран од страна на Јута џез.

Откако му беше соопштено дека нема да добие шанса кај „џезерите“, Вилијамс Гос реши да се пресели во Европа, а од неколкуте понуди ја избра онаа на Партизан. Американецот своето деби во АБА-лигата ќе го има токму против македонскиот шампион МЗТ Скопје, на дуелот од првото коло закажан за крајот на месец септември.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.