Јамаха прва ќе ја претстави машината за новата сезона - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
26/04/2017 19:27
Фудбал
26/04/2017 18:36
Фудбал
26/04/2017 18:03
Фудбал
26/04/2017 18:12

Јамаха прва ќе ја претстави машината за новата сезона

Јамаха прва ќе ја претстави машината за новата сезона

Јамаха ќе биде првата екипа од кралската класа на мотоциклизмот која ќе ја рпетстави новата машина за идната сезона. Машината „М1“ на која веќе Јамаха ги започна тест-возењата двајцата возачи, Валентино Роси и Маверик Вињалес, ќе ја претстават официјално на 19. јануари во Мардид.

Екипата на Јамаха се надева дека со рана промоција на мотоциклот ќе стави до знаење дека е сериозен претендент за високите места во двете конкуренции (конструктор и возачи) и дека може да им биде изедначен противник на Репсол Хонда и Дукати.

На првите тестови новата машина засега покажува одлични резултати. новајлијата во тимот, Маверик Вињалес на досегашните тестирања се покажа и како побрз од својот искусен тимски колега, Валентино Роси, но и од остатокто од возачите на гридот во МотоГП.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.