Јотовски го освои фјучерсот во Грузија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Јотовски го освои фјучерсот во Грузија

Јотовски го освои фјучерсот во Грузија

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски го освои фјучерс турнирот во Телави, Грузија, откако по голема борба славеше над Шпанецот Гилјермо Охасо со 2-1 во сетови. Во сите три сета се играше тај-брејк, а Јотовски имаше повеќе сила и подобра концентрација, и успеа да слави во првиот и во третиот, по цели четири часа на теренот.

Јотовски го освои првиот сет, а имаше и неверојатна предност од 5-0 во поени во вториот тај-брејк. Меѓутоа потоа следеше голема серија на Шпанецот Охасо, кој на крајот го доби вториот сет.

Во третиот сет пак Јотовски спасуваше меч – топки и на крајот славеше со 7-4 на поени во третиот тај-брејк.

Овој турнир во Грузија беше со награден фонд од 15.000 американски долари.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.