Јунајтед со една нога во финалето од Лига купот на Англија... (видео) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
20/08/2017 18:54
Кошарка
20/08/2017 14:14
Кошарка
19/08/2017 23:06
Кошарка
19/08/2017 22:06

Јунајтед со една нога во финалето од Лига купот на Англија… (видео)

Јунајтед со една нога во финалето од Лига купот на Англија… (видео)

Манчестер јунајтед е многу блиску до финале во Лига купот на Англија, откако со предност од 2-0 го заврши првиот натпревар од полуфиналната пресметка против екипата на Хал.

Јунајтед триумфираше со 2-0 на „Олд трафорд“ во првиот полуфинален меч благодарение на головите на Хуан Мата во 55. минута и Фелаини во 87. минута од натпреварот.


Juan Mata Fantastic Goal HD | Manchester United… by footballTV

Marouane Fellaini Goal HD – Manchester United 2… by Live1Goals

„Црвените ѓаволи“ од првата минута имаа иницијатива на средината од теренот, но во првото полувреме не успеаја да искористат неколку одлични можности. Сепак, во вториот дел им беше потребно само десет минути за да дојдат до погодокот на Мата, а на асистенција на Мкхитарјан, за предност од 1-0.

Реванш натпреварот се игра на 26. јануари.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.