Јуниорките преку Фарски Острови обезбедија пласман на ЕП 2017 - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Јуниорките преку Фарски Острови обезбедија пласман на ЕП 2017

Јуниорките преку Фарски Острови обезбедија пласман на ЕП 2017

Женската јуниорска репрезентација на Македонија обезбеди пласман ЕП 2017 во Словенија за ракометарки до 19 години. Во последниот решавачки од квалификациите што се играа викендов во Скопје, Македонија славеше против Фарски Острови со 23-19 (15-10) и го осигура второто место во групата што носи пласман на европското првенство.

Македонските јуниорки вчеар беа убедливи против Молдавија, а со втората победа против Фарски Острови денeска стигнаа до посакуваната цел да настапaт во завршницата на ЕП во Словенија.

Леонида Гичевска со седум гола беше прв стрелец во македонскиот состав, Гајиќ постигна шест, а по три гола додадоа Николовска и Стефановска.

Покрај Македонија, пласман на ЕП од оваа квалификациска  група обезбеди и селекцијата на Унгарија која супериорно го освои првото место со максимални три победи. Во последниот меч од групата, Унгарките ја победија Молдавија со неверојатни 65-20!

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.