Јувентус го откупи Бенатија од Баерн Минхен - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Јувентус го откупи Бенатија од Баерн Минхен

Јувентус го откупи Бенатија од Баерн Минхен

Мехди Бенатија ќе продолжи да го носи дресот на Јувентус и во иднина откако италијанскиот првак целосно го откупи неговиот договор со Баерн Минхен. Преговорите меѓу двата европски гиганти вродија со плод откако „старата дама“ се согласи да плати 17 милиони евра, колку што бараше баварскиот гигант, по што Бенатија потпиша перманентен договор со тимот на Масимилијано Алегри до 2020 година.

Пресреќен сум, од првиот ден кога стигнав овде сакав да останам уште долго. Не сакав да се вратам во Баерн, ниту пак размислував за некој друг клуб, токму затоа овој ден е посебен за мене“ – изјави Бенатија.

Мароканецот не е најстандарден во одбранбената линија во која Алегри го ротира заедно со Бонучи, Кјелини, Барзалји и со младиот Ругани, но со самата сума што Јувентус се согласи да ја плати јасно е дека Бенатија е сериозен дел од плановите на стручниот штаб на „старата дама“ за следната сезона.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.