Јувентус не се откажува од Серхио Роберто - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 14:58
Кошарка
19/11/2017 12:33
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59

Јувентус не се откажува од Серхио Роберто

Јувентус не се откажува од Серхио Роберто

Јувентус планира дополнителено да го засили средниот ред, а на врвот на листата со желби се наоѓа Серхио Роберто од Барселона. Шпанскиот репрезентативец и минатото лето беше поврзуван со трансфер во редовите на италијанскиот шампион, но тој самиот одби да си замине од „Камп ноу“ во надеж дека ќе добие нов договор.

Сепак, преговорите за продолжување на соработката одат многу побавно од очекувањата, Роберто и кај новиот тренер Валверде многу почесто игра како десен бек отколку во средниот ред, па сега овој млад и талентиран фудбалер многу посериозно размислува за евентуално менување на клупските бои. Добро за „старата дама“ е што во актуелниот договор на Роберто со Барса има клаузула за раскин од 40 милиони евра, сума што италијанскиот гигант е подготвен да ја плати доколку претходно го убеди самиот фудбалер на преселба во Торино.

Јувентус се уште е во контакт и со Емре Џан, но германскиот ас би можел да стигне дури по завршувањето на сезонава, и тоа како слободен играч по иестекот на неговиот договор со Ливерпул.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.