Јувентус во офанзива по Жером Боатенг - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
24/11/2017 17:32
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42

Јувентус во офанзива по Жером Боатенг

Јувентус во офанзива по Жером Боатенг

Јувентус до крајот на преодниот рок, ќе се обиде да го доведе дефанзивецот на Баерн Минхен, Жером Боатенг. „Старата дама“ по нејзин рецепт планира да го позајми Боатенг, а потоа да исплати одредена сума една сезона подоцна за неговите услуги.

Италијанскиот шампион се уште не обезбеди замена за Бонучи, но се надеваат дека со „баварците“ ќе најдат „заеднички јазик“ околу ангажманот на еднократниот светски првак. Јуве и Баерн се во добри односи во последно време кога станува збор за меѓусебни трансфери, пример за тоа се Артуро Видал, Кингсли Коман, Даглас Коста, Мехди Бенатија…

Германскиот репрезентативец наводно изрази желба да го смени клубот, откако неговото место во стартните 11 кај Анчелоти е под знак прашалник. Италијанскиот стратег во првото коло од Бундеслигата започна со Хумелс и Шуле, а Боатенг е премногу искусен за да биде замена за младиот германски стопер.

Поранешниот фудбалер на Сити бара тим во кој со сигурност ќе биде стартер, и така да го обезбеди местото во репрезентацијата на „панцерите“, за СП во Русија кое ќе се одржи следната година.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.