Како против Зенит: Со Велковски и Грнчаров во одбраната, и ист напад! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 19:24
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52

Како против Зенит: Со Велковски и Грнчаров во одбраната, и ист напад!

Како против Зенит: Со Велковски и Грнчаров во одбраната, и ист напад!

Во голема мера веќе е познат стартниот состав на Вардар за вечерашниот прв натпревар од групната фаза во Лигата на Европа против рускиот Зенит на арената „Филип Втори“ во Скопје.

Шефот на стручниот штаб Чедомир Јаневски нема многу да менува во однос на претходните настапи на европската сцена и онаа победа против Фенербахче во Истанбул, со тоа што во одбраната, пред голманот Филип Гачевски, се очекува старт од првата минута на репрезентативецот Дарко Велковски заедно со капитенот Бобан Грнчаров. Поради повреда отпаѓа досега стандардниот Евгениј Новак. На крилните дефанзивни позиции Хамбарџумјан и Брдаровски, со можност и за Бесир Демири од првата минута.

Vardar sostav

Во средниот ред се очекува почетен старт на Бобан Николов и Никола Глигоров, дополнети со Хуан Фелипе, и во офанзивата Џигаури и Блажевски по крилните позиции, и ерменскиот репрезентативец Барсегјан како најистурен во нападот.

Натпреварот меѓу Вардар и Зенит почнува од 21:05 часот на националната арена „Филип Втори“.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.