Канелјас е МВП, четири „вардарци“ во дрим-тимот... (видео) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Канелјас е МВП, четири „вардарци“ во дрим-тимот… (видео)

Канелјас е МВП, четири „вардарци“ во дрим-тимот… (видео)

Во ситуација кога во голем стил стигнаа до титулата во СЕХА, ракометарите на Вардар сосема очекувано го имаа главниот збор и при изборот на дрим-тимот на овој завршен турнир. Жоан Канелјас, кој заедно со Дибиров беше најдобар стрелец во финалето со Веспрем, беше избран за најдобар среден бек, воедно закитувајќи се и со МВП признанието.

Шпанскиот ас беше еден од четирите „вардарци“ кои се најдоа во дрим-тимот на СЕХА, заедно со Дибиров, Чупиќ и Борозан, на кои друштво ќе им прават Криштопанс, кој во следната сезона ќе го носи црвено-црниот дрес, како и Алиловиќ и Нилсон од Веспрем, заедно со легендарниот Ласло Наѓ кој беше избран за најдобар дефанзивец.


ДРИМ-ТИМ НА Ф4 НА СЕХА-ЛИГАТА

ГОЛМАН: Мирко Алиловиќ (Веспрем)

ЛЕВО КРИЛО: Тимур Дибиров (Вардар)

ЛЕВ БЕК: Вуко Борозан (Вардар)

ДЕСНО КРИЛО: Иван Чупиќ (Вардар)

ДЕСЕН БЕК: Дариус Криштопанс (Мешков Брест)

СРЕДЕН БЕК: Жоан Канелјас (Вардар)

ПИВОТ: Андреас Нилсон (Веспрем)

ДЕФАНЗИВЕЦ: Ласло Наѓ (Веспрем)

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.