Кавани одбил три милиони евра за да го пушти Нејмар да шутира пенали - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Кавани одбил три милиони евра за да го пушти Нејмар да шутира пенали

Кавани одбил три милиони евра за да го пушти Нејмар да шутира пенали

Единсон Кавани не попуштил под притисокот на управата на клубот да му го отстапи изведувањето на пенали на Нејмар, дури ни откако на уругвајскиот гоглетер му биле ветени три милиони евра (по еден милиони годишно до крајот на договорот) за да се стави крај на конфликтот меѓу двајцата најдобри голгетери на Пари сен Жермен.

Весникот „El Pais” објави детали од крилниот состанок на кој претседателот Ал Келаифи на секаков можен начин се обидувал да најде начин за да се стави крај на тензиите меѓу Нејмар и Кавани. Во договорот на Кавани има клаузула според која тој добива еден милион евра доколку биде најдобар стрелец во француското првенство, а Ал Келаифи му понудил да потпише нов договор, без таква клаузула, а за поголема плата од по еден милион евра за следните три сезони.

Уругваецот ја одбил понудата, извори блиски до него тврдат дека бил и навреден што првиот човек на клубот прави се за да го задоволи Нејмар. Моментното решение е Емери да одредува пред натпреварите кој ќе ги изведува пеналите, при што Кавани би имал предност пред Нејмар, но останува јасно дека конфликтот не е целосно разрешен, туку само привремено, но следното разгорување на страстите меѓу двете големи фудбалски ѕвезди.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.