Кога дојде, кога си замина: Џентиле го напушти ПАО - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52
Коментари
20/11/2017 12:12

Кога дојде, кога си замина: Џентиле го напушти ПАО

Кога дојде, кога си замина: Џентиле го напушти ПАО

Алесандро Џентиле долго важеше за еден од најдобрите кошаркари во Европа, за италијанскиот ас во последнава сезона да стане и еден од најпроблематичните играчи во елитното европско натпреварување.

Тој најпрвин се раздели од екипата на Емпорио Армани и е пресели во Панатинаикос, но Џентиле издржа неполни три месеци во Грција откако денеска го раскина договорот и со „зелените“ од Атина. Италијанскиот плејмејкер беше огромно разочарување за грчкиот кошаркарски џин, тој настапи на девет средби во Евролигата и во просек постигнуваше по 3,2 поени по натпревар.

Останува да се види каде Џентиле ќе ја заврши оваа натпреварувачка сезона, но јасно е дека со очајните игри во последните месеци тој си ги намали шансите за остварување на сонот – преселба во НБА-лигата, каде на драфтот во 2014 година беше избран од страна на Минесота тимбервулвс.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.