Кога македонски кошаркарки ќе победат 77 разлика... - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
20/09/2017 17:32
Фудбал
20/09/2017 15:30
Ракомет
20/09/2017 13:46
Кошарка
19/09/2017 18:29

Кога македонски кошаркарки ќе победат 77 разлика…

Кога македонски кошаркарки ќе победат 77 разлика…

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија до 18 години ја оствари првата, и мошне убедлива победа на Европското првенство – Б дивизија, што се одржува во Ирска. Младите македонски кошаркарки ја совладаа Молдавија со убедливи 77 поени разлика (124-47) и го избегнаа последното место на табелата во групата Д.

Уште во првата четвртина, Македонија покажа дека е неколку класи поквалитетна од селекцијата на Молдавија и поведе со 37-15. На полувреме веќе имаа предност од 61-29. И во продолжението македонските кошаркарки беа надмоќни и на крајот славеа со 124-47.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.