Која е поентата да си „лузер“ во АБА (ФОТОГАЛЕРИЈА) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
19/08/2017 10:30
Фудбал
18/08/2017 19:45
Фудбал
18/08/2017 11:31
Фудбал
18/08/2017 9:19

Која е поентата да си „лузер“ во АБА (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Која е поентата да си „лузер“ во АБА (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МЗТ Скопје заврши уште една сезона во АБА-лигата, послаба од сите претходни во која само благодарение на убедливата победа во Аеродром над Крка „металците“ не испаднаа од регионалното натпреварување.

За потсетување, МЗТ во сезоната по првата освоена титула дебитираше во АБА-лигата и донесе подобрување на сликата на мак-баскетот во регионот. Тука беа Гечевски и Чековски како лидери, доведен беше и Дамјан Стојановски, па заедно со уште неколку домашни кошаркари темелот секогаш беше македонски. Низ годините сето тоа исчезна, капитен е Марко Симоновски, од домашните играчи тука се и Ѓуроски, Мекиќ, Младеновски… но реално гледано, тоа е „втората петорка“ на македонскиот првак.

Кога веќе се носат странци, барем да се квалитетни. За квалитетите на странците на мак-шампионот доволно говорат резултатите, и бројот на играчи кои продефилираа и добија откази во изминатите месеци. Некој играше за „билдање“ на лична статистика, Скот дури и најави заминување бидејќи сега не му се играло во Македонија, па сега слободно може да се каже дека по долги години МЗТ влегува во Супер-лигата без фаворитска улога за титулата.

Осум победи наспроти 18 порази, која е поентата да си лузер во АБА кога не добиваш ниту искуство на домашните играчи. На МЗТ е да научи од сопствената грешка, па за догодина да создаде далеку подобар ростер. Но, за да учествува во АБА, најпрвин ќе треба да стигне до титулата во домашното првенство, што сигурно нема да биде нималку лесно.

mzt-mornar (19)
mzt-mornar (18)
mzt-mornar (9)
mzt-mornar (13)
mzt-mornar (20)
mzt-mornar (16)
mzt-mornar (14)
mzt-mornar (12)
mzt-mornar (11)
mzt-mornar (10)
mzt-mornar (8)
mzt-mornar (17)
mzt-mornar (21)
mzt-mornar (7)
mzt-mornar (5)
mzt-mornar (6)
mzt-mornar (4)
mzt-mornar (3)
mzt-mornar (1)
mzt-mornar (2)

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.