Конечно, победа: Вардар го декласираше Гумерсбах - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35
Кошарка
10/12/2017 18:43

Конечно, победа: Вардар го декласираше Гумерсбах

Конечно, победа: Вардар го декласираше Гумерсбах

Ракометарите на Вардар попладнево стигнаа до својата прва победа во подготвителниот период, совладувајќи го Гумерсбах со 37-26 во мечот за третото место од турнирот што се игра во Германија. Откако во првата контрола загубија од второлигашот Бергишер, а вчера беа декасирани од Некар Левен, избраниците на Раул Гонзалес денеска се покажаа во одлично светло, импресивно совладувајќи го домаќинот на турнирот.

Само петнаесетина минути траеше отпорот на Гумерсбах, откако Дибиров со добра игра во одбраната овозможи „црвено-црните“ да поведат со 9-6, за потоа предноста да се зголемува до крајот на полувремето и на одмор да се замине со седум гола разлика (18-11). Преостанатите 30 минути беа рутина за актуелниот европски првак, кој лесно ја одржа предноста се до самиот крај и конечните 37-26.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.