Конте смисли нов план: Агуеро и Караско во нападот - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 19:24
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52

Конте смисли нов план: Агуеро и Караско во нападот

Конте смисли нов план: Агуеро и Караско во нападот

Ниту Мората, ниту Белоти, ниту пак Обамејанг, Конте ќе го купува Серхио Агуеро за да ги предводи „сините“ за следната сезона. Иако звучи изненадувачки, Гвардиола бил му дозволил на Аргентинецот на направи трансфер во клубот од западен Лондон. Познато е дека шпанскиот стратег не го смета како прва опција во нападот, доаѓањето на Габриел Жесус во зимскиот преоден рок, го стави во сенка миленикот на „граѓаните“ кој им ја донесе титулата во 2012 година, по драматичната завршница.

Ова нема да прв пат Челси да се интересира за услугите на Аргентинецот. Пред трансферот во Сити, Атлетико прво се имаше договорено со Челси, но во последен момент Агуеро се определи за Манчестер. Гол-машината на Сити, кун Агуеро на 181 премиерлигашки натпревар има постигнато 122 гола откако пристигна во 2011 година.

Јаник Караско може да биде новиот Белгиец кој ќе го носи дресот на Челси. „Сините“ се подготвени да издвојат 50 милиони фунти за крилото на Атлетико, но шпанскиот клуб стои зад тоа дека ниту еден првотимец нема да го напушти тимот во овој преоден рок. Пред се’ поради што не немаат дозвола да доведат соодветни замени, па може да се повтори случајот со Гризман и Манчестер јунајтед.

Антонио Конте ја посакува поранешната мета на Мурињо. Португалецот исто така го бараше овој фудбалер кога ги предводеше петкратните шампиони на Англија.

Шпанските медиуми известуваат дека Челси е пред комплетирање на трансферот на Данило од Реал Мадрид. Десниот бек ги договорил условите со клубот од островот, останува Реал да се согласи на одредената сума, наводно проценета на 30 милиони евра.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.