Кожув остана без најдобриот кошаркар - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Кожув остана без најдобриот кошаркар

Кожув остана без најдобриот кошаркар

Кожув ќе биде значително ослабен за последните три кола од Супер-лигата откако тимот на Игор Михајловски остана без својот најдобар кошаркар оваа натпреварувачка сезона. Американецот Кенион Мекнил повеќе не е член на Кожув откако си заминал од Гевгелија и се вратил назад во САД, оставајќи го на цедило тимот што во голем стил го предводеше како во домашното првенство, така и во БИБЛ.

Во текот на минатата седмица во Гевгелија пристигнал агентот на американскиот кошаркар, кој и покрај најавите дека Мекнил ќе остане и во следните петнаесетина дена, на крајот му извадил авионски билет на одличниот плејмејкер, по што тој си заминал од Македонија.

Американецот од таа причина не беше во тимот на синоќешниот дуел со МЗТ Скопје, а ќе ги пропушти и последните три натпревари на Кожув од Супер-лигата, на гостувањата против Фени индустри и Карпош соколи и на домашен терен со Работнички, средби на кои Кожув ќе води битки за освојување на четвртото место на табелата кое значи и учество во полуфиналето од лејофот.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.