Кристијано Роналдо ја доби петтата „Златна топка“ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Кристијано Роналдо ја доби петтата „Златна топка“

Кристијано Роналдо ја доби петтата „Златна топка“

Напаѓачот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, очекувано ја доби „Златната топка“ на „Франс Фудбал“, најголемото индивидуално признание во светот на фудбалот. Ова е петта „Златна топка“ за Португалецот, со што се израмни со Аргентинецот Лионел Меси.

Роналдо оваа сезона беше најдобар во изборот на „Франс Фудбал“, токму пред Лионел Меси и пред Бразилецот Нејмар. Тој на гала свеченоста во Париз пристигна со својата мајка и со синот Роналдо јуниор. Португалецот беше најдобар и во 2008, 2013, 2014 и во 2016 година. Престижната награда се доделува од 2000 година, а „Франс Фудбал“ повторно се оддели од ФИФА, која сега го доделува признанието „The Best“, кое исто така оваа година му припадна на Роналдо.

ronaldo zlatna topka 5

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.