Куманово не се откажува од плејофот - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Куманово не се откажува од плејофот

Куманово не се откажува од плејофот

Куманово ја забележа втората победа во рамките од кошаркарската Супер-лига, откако актуелниот вицешампион денеска по голема битка успеа да слави над Работнички со 79-77.

„Сино-белите“ сезонава загубија неколку натпревари во неизвесна завршница, но овојпат беа на висина на задачата, одиграа фокусирано кога беше најзначајно и стигнаа до огромна победа. Работнички има за што да жали бидејќи на три минути до крајот имаше водство од 64-71, но по тајмаутот на Србиновски домаќините го свртеа резултатот во своја полза. Гостите имаа предност од 76-77, но Живановиќ беше херојот на кумановци на овој натпревар, постигнувајќи тројка во најзначајните моменти. Работнички имаше шанса за победа, но Илиевски и Чековски не се разбраа најдобро, па победата остана кај актуелниот вицешампион.

Куманово по оваа победа има скор од две победи и пет порази, исто колку и Кожув на делба на четвртото место, додека Работнички е третопласиран со скор 4-3.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.