Курт Зума следната сезона во Стоук - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55
Фудбал
16/11/2017 15:42

Курт Зума следната сезона во Стоук

Курт Зума следната сезона во Стоук

Курт Зума следната сезона ќе го носи дресот на Стоук како позајмен играч од редовите на Англискиот првак. 22-годишниот одбранбен фудбалер не сака да помине уште една сезона како втора опција покрај Давид Луиз и Гери Кејхил, а и ангажманот на Рудигер беше јасна порака дека Зума ќе ја грее клупата ако остане на „Стемфорд бриџ“.

Французинот сепак не сака да го напушти Челси без борба, па затоа ја прифати позајмицата, и повторно да се бори за место меѓу стартерите во иднина. Зума добиваше солидна минутажа од Мурињо, пред Португалецот да замине од кормилото на Челси, но повредата на коленото на мечот против Јунајтед во сезоната 2015/16 го тргна од терените на подолг период, со што ја загуби и формата.

Сепак, несомнено Стоук добива квалитетен дефанзивец со доволно искуство за да биде прва фигура во последната линија од тактиката на Марк Хјуз. Францускиот фудбалер доаѓа како замена за Бруно Mартинс Инди, кој лани играше како позајмен играч од Порто.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.